WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA BANKU ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE

Ingrid Białczak

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Ingrid Białczak urodziła się w mazurskiej wsi. Przeżyła wojnę i w bardzo młodym wieku doświadczyła ciężkiej, fizycznej pracy. Posłuchaj jej wspomnień, zachowanych w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.

Ingrid Białczak urodziła się 31 marca 1941 roku w mazurskiej wsi Romany w rodzinie Otylii i Emila Bąków. Miała pięcioro staszego rodzeństwa. Jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Rodzinę Bąków wojna zastała w rodzinnej wsi. Ingrid Białczak doskonale pamięta wejście Sowietów na Mazury. Najstarszy brat Ingrid, Emil, zginął na wojnie a brat Ernc trafił do niewoli rosyjskiej. Został później odnaleziony przez Czerwony Krzyż i na stałe zamieszkał w Niemczech.

Po wojnie Ingrid rozpoczęła naukę w szkole podstawowej w Romanach. Ukończyła siedem klas. Naukę w ósmej klasie musiała przerwać ze względów finansowych. W wieku 15 lat, razem ze starszą siostrą Hildą, rozpoczęła pracę przy wycince drzew. W wieku 18 lat Ingrid wyszła za mąż za Edwarda Białczaka. Po ślubie przeprowadziła się do sąsiedniej miejscowości Lipowa Góra. Mąż Edward zajmował się kowalstwem. Prowadzili również wspólnie gospodarstwo rolne.

Ingrid Białczak urodziła dwójkę dzieci. Została też członkiem stowarzyszenia Związek Mazurski.