WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA BANKU ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE

Agencja 4.0

ARiMR
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. W tym celu wprowadza kolejne elektroniczne udogodnienia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stawia na nowe technologie. By znacząco uprościć procedury ubiegania się o płatności bezpośrednie i obszarowe PROW i ułatwić rolnikom składanie wniosków, powstała aplikacja eWniosekPlus. Narzędzie udostępnione na stronie internetowej www.arimr.gov.pl od 2018 roku pozwala składać niezbędne dokumenty bez wychodzenia z domu.

Kolejny krok w stronę cyfryzacji usług oferowanych przez ARiMR to możliwość rejestracji zwierząt hodowlanych za pośrednictwem portalu IRZplus. Etap następny to powstająca właśnie aplikacja na urządzenia mobilne. „Skróci ich czas oczekiwania na środki pieniężne od momentu złożenia wniosków. Ta aplikacja będzie platformą kontaktów wzajemnych między Agencją a rolnikiem” - wyjaśnia Mieczysław Włos, zastępca dyrektora warmińsko-mazurskiego oddziału ARiMR. Za jej pośrednictwem rolnicy sami będą mogli wysłać wymagane przez Agencję fotografie dokumentów lub zdjęcia swoich gruntów i upraw potrzebne np. do weryfikacji wniosku o dopłaty obszarowe. W konsekwencji zyska rolnik – korzystanie z mobilnej aplikacji przyspieszy ocenę jego wniosku i wydanie decyzji, a tym samym wypłatę pieniędzy. „To także mniejsze zużycie papieru, wysyłek poleconych, jak również wysyłania inspektorów z Agencji do przeprowadzenia kontroli na miejscu” - zapowiada dyrektor Włos.

Obsługa aplikacji ma być intuicyjna. Rolnik będzie mógł łatwo wykonać zadania, które otrzyma za jej pośrednictwem. „Za pomocą aplikacji przesyłamy mu takie zadanie, mapkę z nawigacją, gdzie taki ludzik doprowadzi go do miejsca, gdzie zdjęcie ma być wykonane. Po zrobieniu zdjęć rolnik wysyła je do Agencji” - tłumaczy Marek Kozłowski z Biura Kontroli na Miejscu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału ARiMR. Zdjęcia będą miały zakodowaną informację o miejscu ich wykonania. Pracownicy Agencji będą w stanie zdalnie weryfikować ich autentyczność i uruchamiać procedurę wydania decyzji dotyczącej wypłat.

Korzystanie z aplikacji będzie bezpłatne i dobrowolne. W tej chwili testowana jest ona w trzech województwach. Jej pełna wersja powinna być gotowa na początku 2021 roku. Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie www.arimr.gov.pl.