WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA BANKU ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE

Baza proweniencji przedwojennych księgozbiorów

KOPERNIK.TV
Podczas 22. edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oficjalnie zaprezentowano elektroniczną bazę proweniencji.

"Księgozbiory przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur" to jeden z największych i najważniejszych projektów badawczych prowadzonych przez Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Po 2 latach intensywnej pracy, projekt zakończył się, jednak utworzona baza wpisów jest ciągle aktualizowana. W ramach 22. edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, w Domu Polskim przedstawiono mieszkańcom elektroniczną bazę proweniencji, która powstała dzięki 30-osobowemu zespołowi badawczemu. „Chcieliśmy właśnie w związku z Olsztyńskimi Dniami Nauki i Sztuki, które są cyklicznie organizowane w Olsztynie, zrobić taką dosłownie premierę. Bo wcześniej były i wernisaże wystaw i były wykłady, natomiast premierę, nasza baza, czyli nasz najważniejszy efekt tego projektu, tych naszych prac, które realizowaliśmy. Tego jeszcze nie zaprezentowaliśmy, więc z przyjemnością to uczynimy” – mówi dr Anna Bujko z Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Elektroniczna baza proweniencji jest narzędziem naukowo-badawczym umożliwiającym prowadzenie szerokich badań nad proweniencją publikacji wydanych do 1945 r., które znajdują się obecnie w sześciu najważniejszych olsztyńskich książnicach. Obecnie w bazie znajduje się ponad 7 tysięcy zarejestrowanych właścicieli znaków własnościowych, 21 tysięcy książek i niemal 70 tysięcy skanów. Aby skorzystać z bazy należy wejść na stronę internetową: www.księgozbioryprzedwojenne.pl i przejść w zakładkę „proweniencja” i następnie „baza”. „Ja myślę, że ta baza jest już wykorzystywana, bo my widzimy już wejścia i tak dalej. I ja myślę, że osoby, które no przede wszystkim badacze z tego korzystają. Natomiast nam zależy korzystali z tego nasi mieszkańcy, hobbiści. Osoby, które no niekoniecznie są, no bo tacy są odbiorcy tego projektu. Zresztą widać to doskonale na spotkaniach, które organizujemy.” – przyznaje dr Anna Bujko.

Podczas tegorocznej edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego uczestnicy mogli dodatkowo obejrzeć wystawę poświęconą przedwojennym księgozbiorom.